333333 Biz Kimiz?

Growponics Sera Teknolojileri, %50 Growponics Ltd. (UK) ortaklığı ile kurulmuş yerli bir tarımsal teknoloji şirketidir. Modern tarım teknikleri ve yüksek teknoloji kullanarak yılda 365 gün üretime devam ederek kapasitesini ve kârlılığı arttıran otomasyonlu topraksız tarım seraları tasarlar ve inşa eder. Kullandığımız otomasyon destekli Deep Water Culture metodu mevcut sistemler arasında en yüksek verime ulaşan sistemleriden biridir.

Türkiye, Orta Doğu ve Asya ülkelerinde bu tip seraları kurmak, işletmek ve teknik destek sağlamak hizmetlerimiz arasındadır.

Şirketimiz en yüksek kalitede projelendirme ve inşaat teknolojilerini ileri ziraat ve hidroponik tekniklerle birleştirerek bu konuda ülkemizde ve dünyada öncü firma olmayı hedeflemektedir.

framework

Faaliyet Alanlarımız:

1. Sebze Üretim Tesisi İşletmeciliği
2. Sebze Üretim Tesisi ve diğer ziraî tesislerin kurulumu
3. Sebze Üretim Tesisi yatırımcılığı

Growponics teknolojisi doğanın sunduğu değişken ve kısıtlamaları üretimin üstünden kaldırır ve üreticilerin 12 ay boyunca istikrarlı rekolte ve kalitede üretime devam etmelerini sağlar. Bu şekilde üreticilerimizin mahsulleri kolaylıkla pazarlanabilir ve düzenli nakit akışını güvence altına alır. Ekim, hasat ve paketleme işlemleri bilgisayar kontrollü robotik sistemler de kullanılara otomatik biçimde yapılarak, masraflı eğitim ve işgücü ihtiyacından tasarruf sağlanır. Bilgisayar sistemimiz ortam parametrelerini kontrol ederek oksijen, karbondiyoksit, ışık, nem, sıcaklık ve besin gibi faktörleri optimum seviyede tutar. Kapalı ve steril ortam bugün konvansiyonel tarım yöntemlerinin en büyük sıkıntılarından olan zararlı pestisit ve herbisit gibi ilaçların kullanımından kaynaklı kalıntılar olmadan hijyenik ürünler üretir. Ürünlerimizde raf ömrünü uzatmak, tadı ve rengi geliştirmek için klor gibi zararlı kimyasallar kullanılmaz. Sistemin miniman su kullanımı, (rekolte bazında %75-95% tasarruflu) gelecekteki iklim kaynaklı değişkenliklere bir çözümdür. Ek olarak, üstün tasarımlı seralarımız toprak kullanmadığından ve iklimlendirmesi kontrollü olduğundan yer yüzünde herhangi bir yere kurulabilir.

do Bunun anlamı üretim tesisleri dağıtım ve satış noktalarına daha yakın kurularak nakliye ve pazarlama masrafları azaltılır, böylece daha kısa bir tedarik zinciriyle daha uzun raf ömürlü ve daha daha taze ürünler tedarik edilir. Growponics sistemleri jeotermal, güneş ve biyoyakıt gibi değişik enerji kaynaklarından yararlanarak müşterilerimizin kaynakları çerçevesinde daha çevreci ve verimli tasarlanabilir.

Şirketin uluslararası yönetim, satış ve pazarlama organizasyonu aşağıdaki kişiler tarafından yürütülür.
 

Harun Malkoçlar

Lior-Hessel-300x289 Kimya Mühendisi, Yıldız Teknik Üniversitesi. MBA, Southern New Hampshire University

Profesyonel iş yaşamına çeşitli uluslararası firmalarda başlamıştır. 2000 yılından itibaren Vista Dış Ticaret A.Ş. kurucusu ve yöneticisidir. Dünyada sektöründe lider hammadde üreticilerinin Türkiye temsilciliğini ve distribütörlüğünü yaparak Türk gıda sektörüne hizmet etmektedir.

Yaprağı yenilebilir yeşillik üretiminde Growponics Ltd. (İngiltere) ile ortak biçimde kurduğu Growponics Sera Teknolojileri firmasında sorumlu Genel Müdürdür. Türkiye’de kurulmuş üretim birimi ile birlikte tüm Orta Doğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetlerde topraksız otomasyonlu tarım tesislerini projelendirme, inşaa etme ve işletme işlerini grup adına yönetmektedir.

h.malkoclar@growponics.com.tr 

Geoffrey Smith

05032010037-e1268759419666-290x300 Geoffrey Smith üniversite eğitimini Endüstriyel Ziraat üzerine yapıp hidroponik üretim alanında uzmanlık yapmıştır. 1981-86 yılları arasında Orta Doğu'da hidroponik bir tesisin müdürlüğünü yapmıştır. 1986 yılından beri de kendi tesisinde hidroponik sistemde salalık ürünler yetiştirmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, Snaith Salad Growers isimli bir kooperatif ile ürünlerini doğrudan Wal-Mart İngiltere'nin de aralarında bulunduğu büyük süpermarket zincirlerine pazarlamaktadır. Yeşillik Salata sektörüne araştırma danışmanlığı yapan HDC Koruma Altındaki Ekinler paneline üyedir. 1998 yılından beri aynı zamanda mali müşavirlik de yapmaktadır.

geoffrey.smith@growponics.co.uk